autor: Konrad Dudek | utworzono dnia: 2017-03-18

Opony do wózków widłowych posiadają wiele parametrów oraz symboli w swoich nazwach. W tym poradniku zamieszczamy praktycznie wszystkie używane skróty i oznaczenia oraz opisujemy ich znaczenie.

E3 - klasa głębokości bieżnika (TRA). E3 oznacza oponę o zwykłym bieżniku, nadającą się do eksploatacji zarówno na nawierzchniach żwirowych, jak i utwardzonych. Przeznaczona jest do samochodów ciężarowych i przyczep pracujących w ciężkich warunkach.
E4 - klasa głębokości bieżnika (TRA). E4 oznacza oponę o głębszym bieżniku (150% głębokości bieżnika zwykłej opony E3). Opona ta ma doskonałe właściwości trakcyjne i dużą odporność na uślizgi. Do eksploatacji przede wszystkim na drogach kamienistych i nawierzchniach ściernych.
LI - Load Index, wskazuje maksymalną nośność, ładowność opony, wyrażoną w LI, który ma swoje odpowiedniki w kilogramach.
PR - Ply Rating jest wskaźnikiem wytrzymałości opony. Cyfra nie ma bezpośredniego związku z ilością warstw opony, jednak często liczba PR pokrywa się z ilością warstw. Im większa liczba PR tym bardziej wytrzymała opona.
SI - Speed Index, informuje o maksymalnej dopuszczalnej prędkości, z jaką dana opona może być użytkowana.
TL - Tubeless Tyre, informuje o bezdętkowej konstrukcji opony.
TT - Tubed Type Tyre, informuje o dętkowej konstrukcji opony.