autor: Konrad Dudek | utworzono dnia: 2017-03-18

Opony do wózków widłowych występują w różnych wersjach, różnią się sposobem montażu na feldze wózka.

Bardzo często klienci pytają nas czy można zamontować inny rodzaj opon na danej feldze w wózku widłowym. Opony pneumatyczne i opony superelastyczne można montować na tej samej feldze. Należy tylko zwrócić uwagę na kwestię pierścieni zabezpieczających (dociskowych) oraz na fakt czy felga jest jednoczęściowa czy skręcana z dwóch połówek.

Dla felgi jednoczęściowej mamy trzy rozwiązania:

  • montaż opony pneumatycznej z pierścieniami zabezpieczającymi
  • montaż opony superelastycznej w wersji do szybkiego montażu (SIT, Quick oraz Easi-Fit), w tym przypadku nie użyjemy pierścieni dociskowych.
  • montaż opony superelastycznej w wersji STANDARD (nie do szybkiego montażu), w tym przypadku musimy użyć pierścieni zabezpieczających

Dla felgi skręcanej mamy dwa rozwiązania:

  • montaż opony pneumatycznej bez pierścieni zabezpieczających
  • montaż opony superelastycznej w wersji STANDARD (nie do szybkiego montażu), bez pierścieni zabezpieczających

Stosując opony superelastyczne należy pamiętać, że wymiana czyli montaż i demontaż takiej opony odbywa się na specjalistycznej prasie hydraulicznej. Tradycyjne warsztaty wymiany opon nie posiadają takiego sprzętu. Jeżeli firma zajmująca się wymianą opon do wózków widłowych znajduje się w bliskiej odległości można zawieźć kompletne koło w celu wymiany. Druga możliwość to przyjazd serwisu opon do wózków bezpośrednio do klienta ze specjalistyczną mobilną prasą hydrauliczną. To rozwiązanie skraca czas postoju wózka i jest wygodne dla firm, które nie posiadają personelu i narzędzi do montażu i demontażu kół.

Opony w wersji STANDARD (nie do szybkiego montażu)

Standardowa opona, którą montuje się na felgę z użyciem dętki oraz ochraniacza. Opony pneumatyczne oraz superelastyczne montujemy zawsze z użyciem pierścieni bocznych zabezpieczających, chyba że felga jest skręcana, wtedy nie montujemy pierścieni.

Opony w wersji SIT / Quick / Easi-Fit (do szybkiego montażu)

Opony superelastyczne do szybkiego montażu na feldze jednoczęściowej, bez pierścieni dociskowych.

Opony CSEasy

Opony CSEasy to technologia marki Continental, są to opony superelastyczne do samodzielnego montażu bez użycia prasy. Można je zamontować samodzielnie korzystając wyłącznie z podstawowych narzędzi warsztatowych, nie trzeba korzystać z pras hydraulicznych.

Specjalna konstrukcja obręczy takiej opony pozwala na błyskawiczne samodzielne zdjęcie opony z felgi i jej zamianę praktycznie bez serwisu i doświadczenia. Produkowane w tej technologii opony są łatwe i gotowe do zmiany w kilka minut, a przestój maszyn jest zostanie zredukowany do niezbędnego minimum.

System CSEasy składa się z dwóch podstawowych elementów: adaptera i opony. Adapter jest elementem łączącym oponę ze standardową felgą, a jego stożkowa forma oraz śrubowe połączenie z oponą gwarantują sztywne osadzenie opony na obręczy.